Preskočiť na obsah

Poľovnícke združenie Vápenica

Poľovníci mali svoju svätú omšu

„ Zver nielen loviť, ale hlavne chrániť a pochopiť jej význam v prírode.“

To sú slová sv. Huberta, patróna poľovníkov. Málokto vie, že predtým ako sa aquitánsky princ Hubert stal biskupom, žil neviazaným spôsobom života a bezhlavo lovil lesnú zver. Až raz, keď sa mu medzi parohami naháňaného jeleňa zjavil kríž a prehovoril k nemu Boh, uvedomil si, že o to čo nám daroval Boh, sa treba starať a chrániť. K tomu samozrejme patrí celá príroda a zver v nej žijúca. Odvtedy Hubert žil v pokore a naučil sa vážiť si nielen prírodu, ale aj zver.

Legendu o svätom Hubertovi pripomínajú aj poľovníci z poľovného združenia Vápenica Zliechov. Druhú novembrovú nedeľu sa v rímsko-katolíckom kostole v Zliechove neozýval len zvuk orgánu . Na počesť osláv svätého Huberta sa tu konala omša venovaná všetkým členom združenia. Pripomenutie odkazu legendy, prosby za ochranu poľovníkov, citácie obetných darov a veľké poďakovanie na záver, to všetko odznelo na omši. Kostolom sa nieslo trúbenie na typickom lesníckom nástroji – lesnici. Okrem toho si združenie pripravilo aj svoje obetné dary, spolu s najväčším – úlovkom lesnej srny. Tá sa stala symbolom pokory a vďaky pred Bohom. Miestny pán farár posvätil aj drevorezbu podobizne sv. Huberta. Na omši si všetci poľovníci uvedomovali svoje poslanie zveľaďovania prírody a s hlavami plnými dojmov opúšťali priestory kostola.

Po svätej omši poľovníci pokračovali v oslave dňa sv. Huberta. Pohostinné menu sa skladalo z typických poľovníckych jedál – pečeného prasaťa a rozvoniavajúceho gulášu. Všetci prítomní sa zhodli na tom, že v tejto tradícii hodlajú pokračovať aj v budúcnosti.